Hjem Stuene Smart med smartpanel
Hjem Stuene Smart med smartpanel

Siste kommentarer


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Oppussing.org, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting
Smart med smartpanel
Skrevet av Kyrre   
mandag 06. oktober 2008 13:30

Det er mange metoder man kan gå for om man skal ha nye vegger. Man kan male over det gamle, man kan rive ned alt og bygge opp igjen med gips og maling, man kan legge gips utenpå og male, eller man kan gjøre som oss å henge opp smartpanel. Det er sikker enda flere alternativer, men dette er de vi vurderte.

Det er en smal sak å få smartpanelet opp på veggen. Her er min bruksanvisning:

- Fjern alle ujevnheter som stikker ut fra veggene
- Er underlaget sugende bør det grunnes med oljebasert maling
- Bruk lim tilpasset smartpanel
- Jeg brukte en tube pr tre plater
- La det være 1 cm luft mellom plata og gulvet
- Slå lett på en trekloss med en gummihammer for å få skjøten helt inn
- Bruker vater for å få det rett
- Bruk normale gipsskruer tilpasset underlaget
- Jeg måtte øke lengde noe da sponplata bak tapetet var så tykk at skruene ikke nådde inn til rupanelet
- Jeg brukte 7 skruer pr plateskjøt
- Pass på at skruen dykker inn i skjøten slik at det er enkelt å sette på neste plate
- I hjørnene brukte vi hjørnestifter og ekstra mye lim
- Det er veldig viktig å være nøyaktig rundt vinduer da platene skal stemme på en prikk på høyresiden av vinduet når neste hele plate skal på

Det er omtrent det som skal til. Jeg bruker en stikksag til å kappe med, gummihammer, batteridrill og vater.

Lykke til Smile

Her er noen bilder fra prosessen.


Dette er stabelen med plater som skal opp på veggene. Bare jobben med å bære dem inn var stor nok til å ta pusten fra oss.


Første veggen er på plass. Looking good!


Her jobber jeg meg rundt verandadøra. Åpningene var litt knotete å få til. Alt måtte være i vater jeg skulle klare å treffe på rett sted på andre siden av åpningen.


Gamle hus har gamle materialer. Denne veggen skapte en del problemer for meg. Ikke spesielt rett, og det var vanskelig å få skikkelig feste for skruene. Jeg måtte ut og kjøpe lengre skruer.


Når hull skulle kappes vekk måtte tunga henges rett i munnen. Noen ganger måtte man være overtydelig i forhold til hvilken del som skulle kappes av.


Første hjørne er overvunnet. Å feste platene i hjørnene var ingen dans på roser. Jeg kjøpte noen festeklips som skulle slås inn i veggen - men veggene ville ikke ha klipset, og spyttet den ut igjen. det endte med ekstra mye lim.


Den nest innerste plata her var guffen. Det var hull til vinduet på venstresiden og hull til ventilasjonsluka på høyresiden. Det ble en del justering i denne prosessen. Plata ble satt opp og tatt ned sikkert hundre ganger før det passet.


Slik så arbeidsområdet mitt ut. Siden man alltid skal skjære med baksiden opp, måtte jeg ha et teppe under for ikke å lage merker på forsiden av platene.


Etter hvert som vi ble ferdige med veggene fulgte kjøkkenbyggingen etter oss innover i stua. Her er alle skuffene satt sammen og venter bare på å få plass i stammene. Som du ser prøvde vi desperat å få det litt koselig med stearinlys på bordet :)


Slik ble det til slutt. Dette er rett før vi lakkerte gulvet. Listene ble satt på et par uker senere.


Her er et bilde vi tok i julen et par måneder etter at stua var ferdig. Det blir litt hyttepreg, men samtidig ser det så nytt og stramt ut at det fint passerer som hus.

Trackback(0)
Kommentarer (4)Add Comment
Skruer og lim?
skrevet av Magnus, april 30, 2010
Hvorfor har du valgt å skru og lime platene?

Har selv brukt 2 paller med panelplater i vårt nye hus og jeg fant det enklest å bruke spikerpistol. Sitter dønn!
rapporter misbruk
stem ned
stem opp
Stemmer: +0
Fagmenns råd
skrevet av Kyrre., april 30, 2010
Hei Magnus

Det var rett og slett råd og tips fra folk på Byggmakker - samt at jeg hadde lest det i nettartikler. Lim og skruer sitter bedre enn spikerpistol i lengden (ble vi fortalt). Vi har ikke nytt hus og veggene er verken rette eller alltid like stabile. Underlaget består av rupanel og spon. Skulle dette begynne å røre på seg ville en tynn spiker fort løsne. Med lim og skruer sitter det for alltid.

Det vi også unngår er at veggen buler ut på midten siden det der er limt. Med kun spiker/skruer i skjøtene er det jo en viss risiko for at veggen ved fuktighetssvingninger kan trekke seg sammen og samtidig dra med seg platene. Hjemme hos oss tror jeg veggen skal røre ganske mye på seg før noe synes på utsiden.

Vi fulgte i alle fall rådet som nok bar basert på husets alder og byggemåte - og vi er veldig fornøyde med resultatet så langt.
rapporter misbruk
stem ned
stem opp
Stemmer: +0
Hjørnet
skrevet av RH, august 24, 2010
Heisann, hvordan dekker du de innvendige hjørnene når man har 5-10mm "glippe" fra veggen? Brukte du en hjørnelist eller akrylfugemasse?

Hvordan fungerte det å skjære platene i lengden med stikksag? Bør man ha et spesielt fint blad? Kan man sage med håndsag, eller bør man ha stikksag, evt sirkelsag? Er det viktig at avskjærte kanten inn mot hjørner etc blir 100% rette eller kan dette dekkes med list eller fugemasse?

Mange spørsmål smilies/smiley.gif
rapporter misbruk
stem ned
stem opp
Stemmer: +0
Ting og tang
skrevet av erryK, august 24, 2010
Hei RH

I hjørnene lot jeg det gå nesten inntil hverandre. Man trenger ikke være supernøyaktig hvis man bruker list. Skal man på med akrylmasse blir det penest om planene er skåret med båndsag eller lignende. Det er nesten umulig å holde en åndstikksag helt rett uten noen form for støtteplate.

I hjørnene brukte jeg en rundstokk som var delt i 4 - det blir vel kvartstokk, det smilies/smiley.gif Denne ble skutt fast med spikerpistol. Anbefaler tynne spiker så ikke lista sprekker.

Jeg prøvde aldri å sage med håndsag, da hadde jeg nok sagd fremdeles. Jeg brukte stikksag med et normalt blad ment for fint treverk. Pass på å sage med den pene siden ned. På den måten unngår du oppflising på den siden som skal ut.

Lykke til!
rapporter misbruk
stem ned
stem opp
Stemmer: +0

Skriv kommentar
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
mindre | større

busy
 

Facebook FanBox

Facebook Fanbox 1.5.x.0

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Oppussing.org, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting